امام علی علیه السلام : آن كه تقوا پيشه كند، سختى ها از او دورى گزيند. (نهج البلاغه)
حدیث

به میزبانی فرهنگسرای اندیشه:
جشنواره فیلم پرواز برگزیدگان خود را شناخت

| اندازه قلم     
 
 
ارسال ایمیل print
جشنواره فیلم پرواز برگزیدگان خود را شناخت

جشنواره بین اللملی پرواز با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.


به گزارش روابط عمومی فرهنگ سرای اندیشه، فاطمه امیری در آیین اختتامیه سومین جشنواره بین المللی فیلم پرواز که شامگاه روز یکشنبه 12 آذر در فرهنگ سرای اندیشه برگزار شد، گفت: شعار امسال روز جهانی افراد دارای معلولیت "جامعه پایدار و انعطاف‌پذیر برای همه بسازیم" است.
دبیر سومین جشنواره بین‌المللی فیلم پرواز تاکید کرد: ساختن چنین جامعه‌ای نیازمند بهره‌مندی از انسان‌های مختلف با نگاه‌های زیبا است که با همراهی مردم دستیابی به این هدف میسر می‌شود‌.
امیری در ادامه پیام ارسالی محمود فرشچیان به این جشنواره را قرائت کرد.


راه اندازی کمپین تولید کتاب صوتی ویژه روشندلان
در ادامه محمد میثم میثمی رییس فرهنگ سرای اندیشه ضمن ابراز خرسندی از برگزاری جشنواره بین المللی پرواز ویژه معلولین از راه اندازی کمپین تولید کتاب صوتی ویژه کودکان روشندل توسط فرهنگ سرا خبر داد و افزود: با عنایت به لزوم توجه جدی به نوجوانان روشندل تصمیم گرفته شد کمپینی راه اندازی شود که در آن علاقمندان با دوره های آموزشی رایگانی که توسط فرهنگ سرا و با حضور محمد معتضدی برگزار می شود، اقدام به تولید کتاب صوتی کنند.
وی درباره نحوه ثبت نام در این کمپین اظهار داشت:علاقمندان برای ثبت نام در این کمپین که بصورت رایگان برگزار می شود می توانند به پایگاه اینترنتی andisheh.farhangsara.ir مراجعه و ثبت نام کنند.


در ادامه مراسم احمد مسجدجامعی عضو شورای شهرتهران با بیان اینکه پرداختن به مساله معلولیت نشانه توسعه کشورهاست، گفت: خوشبختانه این روند در کشور ما نیز رو به رشد است که از جمله می‌توان به ورود حوزه فیلم و سینما به این بخش اشاره کرد‌.
وی با تاکید بر اینکه ما باید قابلیت فهم‌مان را از معلولیت افزایش دهیم، افزود: سینما همه هنرها (فرهنگ، شعر، داستان و ...) را با هم دارد از این رو باید ورود سینما به حوزه معلولیت را به فال نیک گرفت. درواقع سینما با استفاده از تمام ظرفیت‌های هنری مسیر توجه به ابعاد مختلف عدالت اجتماعی برای همه را هموار می‌کند.


مسجدجامعی اظهار کرد: ورود سینمای اجتماعی به حوزه معلولیت می‌تواند آثار خوبی را ارائه کند.
همچنین دکتر مسعود گرشاسبی دبیر انجمن علمی ژنتیک ایران با بیان اینکه جشنواره فیلم پرواز در پی بهبود نگاه جامعه به معلولین است، گفت: باید بدانیم که معلولیت به معنای "نیاز فرد به کمک کردن و ترحم دیگران" نیست.


وی تاکید کرد: انسانی که محدودیت‌هایی دارد باز هم می‌تواند با تمام این محدودیت‌ها موفق باشد و با افراد غیرمعمول رقابت کند.
در ادامه این مراسم، معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: پرداختن هنر و سینما به مسایل اجتماعی به ویژه مساله معلولین از چند زاویه دارای اهمیت است.


وی افزود: امید یکی از عناصری است که از طریق ساخت فیلم‌ در حوزه معلولین به جانعه تزریق می‌شود چراکه متوجه می‌شویم با وجود همه مشکلات و محدودیت‌ها می‌توان با اراده و توکل پیش رفت و موفقیت‌های قابل توجهی را کسب و نقش موثری در جامعه ایفا کرد.
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: همچنین هنر و سینما این دریچه را برای همه جامعه باز می‌کند که بتوانند با تجربیات افراد دارای معلولیت آشنا شوند و مشکلات را بدانند.


ابتکار با بیان اینکه ساخت فیلم‌ در این حوزه بیدارباشی برای مسئولان نیز دارد، گفت: البته رییس جمهور به مساله معلولیت توجه ویژه‌ای داشته و بر استفاده از فرصت‌های برابر تاکید زیادی دارد.
وی افزود: توان‌افزایی افراد دارای معلولیت از جمله برنامه‌های مورد نظر دولت است. همچنین شهرداری‌ها نیز باید شهرهای کشور را هوشمند کرده تا پاسخگوی نیاز معلولان باشد.
ابتکار همچنین ضمن تقدیر از عوامل برگزاری جشنواره فیلم پرواز ابراز امیدواری کرد این جشنواره با روندی رو به رشد مسیر خود را طی کرده و به فرهنگ‌سازی کمک کند‌.


در پایان این مراسم نیز برگزیدگان جشنواره معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند.
اسامی منتخبین به شرح زیر است:
**برگزیده‌های نشان جسارت:
طه غنیمی فر برای انیمیشن سلام
رحیم‌ عظیمی برای فیلم پانگار
علی راشکی برای فیلم خطوط ناپیدا


**برگزیده‌های بخش فیلم‌نامه:
اهدای لوح تقدیر فیلم‌نامه به مهدی موسوی آزاد برای فیلم‌نامه پویانمایی اسکلتی
اهدای دیپلم افتخار فیلم‌نامه به علی احسانی برای مستند پای نوازنده
اهدای ققنوس بهترین فیلم‌نامه به احمد نوری برای فیلم داستانی بی عکاس بی خبرنگار


**برگزیده شخصیت مستند و فیلمسار معلول:
اهدای ققنوس بهترین شخصیت مستند به صورت مشترک به سوسن اکبری برای فیلم‌ مامان و داریوش صادقی برای فیلم نور سایه زندگی
اهدای ققنوس بهترین فیلمساز معلول به ناصر شهریاری برای فیلم ۲۴ ساعت مرخصی


**برگزیدگان‌ بخش بازیگری:
اهدای دیپلم افتخار بازیگر زن به یاسمن صلحی برای فیلم are you volleyball
اهدای دیپلم افتخار بازیگر مرد به نعیم‌شیخ محبوبی برای فیلم are you volleyball
اهدای ققنوس بهترین بازیگر مرد به محسن قاضی‌مرادی برای فیلم فراموشی


**سایر برگزیدگان:
اهدای ققنوس بهترین کارگردانی به محمد بخشی برای فیلم are you volleyball
اهدای ققنوس بهترین انیمشین به سمانه شجاعی برای انیمشین اکتسابات انتسابی
اهدای ققنوس بهترین فیلم مستند به مهدی زمانپور کیاسری و سمیه زراعت کار برای فیلم مشتی اسماعیل
اهدای ققنوس بهترین فیلم داستانی به نیما رییعی برای فیلم are you volleyball
اهدای جایزه ویژه هیات داوران به داریوش غریب‌زاده برای ساخت مجموعه آثار با موضوع معلولیت
سومین جشنواره بین المللی فیلم پرواز با موضوع معلولیت به دبیری فاطمه امیری روز 10 تا 12 آذر ماه در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

>دسته بندی:آخرین اخبار, تئاتر و سینما
تعداد بازدید 108 مرتبه امتیاز : rating
تگ ها:
 
 
 
  نظرات

بدون نظر