امام علی علیه السلام : آن كه تقوا پيشه كند، سختى ها از او دورى گزيند. (نهج البلاغه)
حدیث

داستان " مردآگهی های تجاری" در نشست محفل داستان خوانش شد

| اندازه قلم     
 
 
ارسال ایمیل print
 داستان  مردآگهی های تجاری در نشست محفل داستان خوانش شد

محمدرضا گودرزی مدرس کارگاه " محفل داستان " کتابخانه گلستان گفت : داستان " مردآگهی های تجاری" نوشته کارلو کاستلانتا داستان محور معنایی، نفی تنهایی و پیری است.


به گزارش روابط عمومی مراکز فرهنگی هنری منطقه 8 و فرهنگسرای گلستان ؛ هشتمین اجرای برنامه محفل داستان ،کارگاه داستان نویسی فصل زمستان 96 باحضور محمدرضا گودرزی وجمعی از علاقمندان به ادبیات داستانی برگزار شد.
این کارگاه عصر روز سه شنبه 24 بهمن ماه درکتابخانه گلستان با هدف آموزش و تربیت علاقمندان به نوشتن داستان ، آموزش مباحث نظری، ایجاد فرصت برای علاقمندان به نقد و آموزش نقد و درست خواندن داستان به روش سنجیده وعلمی برگزار شد.
درابتدای شروع جلسه تعدادی مخاطبان داستانهای خودرا خواندند وسایرمخاطبان وکارشناس برنامه نظرات خودرا درباره داستان ها مطرح نمودند.
سپس داستان " مردآگهی های تجاری" نوشته کارلو کاستلانتا نویسنده اسپانیایی خوانده شد.
سپس مدرس کارگاه درباره این داستان گفت : این داستان محور معنایی ، نفی تنهایی و پیری است. مردی که بازنشسته شده ، چون تنهاست تصمیم می گیرد برای جلب توجه، آگهی های های دروغین به روزنامه برای فروش خانه ، اتومبیل یا استخدام پرستار بدهد تا با مردم تلفنی حرف بزند. اما بار آخر که به دروغ آگهی داده بود که الماس گرانبها دارم، سارقی می آید و او را می کشد و او به مرگی عبث و بیهوده می میرد.نویسنده داستان می خواهد بگوید انسانی که کار نادرستی انجام می دهد، در پایان خودش به دام می افتد.
سپس مدرس کارگاه داستانی را که خود نوشته بود خواند و هنر جویان درباره آن سوالاتی پرسیدند و مدرس توضیحاتی برای روش نوشتن داستان های وحشت بیان کرد.سپس تمرینی را برای بهبود داستان نویسی هنرجویان در کارگاه مطرح کرد.
درادامه توسط کارشناس برنامه پیرامون داستان عامه پسند مباحثی مطرح شد.
مدرس کارگاه گفت: در همه جوامع، آثاری چاپ می شوند که ارزش هنری چندانی ندارند، اما نویسندگانشان با شناختی که از روان شناسی عامه ی مردم دارند، آثاری می نویسند که فروش بسیاری دارند و برای آنها منبع درآمد است. از این گونه نویسندگان می توان به رولینگ نویسنده ی هری پاتر و آگاتا کریستی اشاره کرد. در ایران هم نویسنده هایی داریم که این نویسندگان با شیوه نوشتن خود که عبارت است از روش توصیف های ساده ، موضوع های دم دستی، مضامین سطحی و ملودرام مخاطبان خود را از میان افرادی که آگاهی ادبی چندانی ندارند و داستان را برای سرگرمی یا برای جبران روانی می خوانند، انتخاب می کنند. از سوی دیگر همین مخاطبان هم مسائلی را که خودشان دوست دارند، به نویسندگان ( در فضای مجازی و غیره) متذکر می شوند. این خوانندگان می خواهند با خواندن این آثار ، مشکلات زندگی خود را فراموش کنند و در فضایی احساسی با پایان خوش به سر ببرند.
پرسش وپاسخ مخاطبان ازکارشناس برنامه بخش پایانی این کارگاه بود.

>دسته بندی:آخرین اخبار, شعر و ادبیات, خبر مهم, اخبار فرهنگسراها, خبر بسیار مهم
تعداد بازدید 35 مرتبه امتیاز : rating
تگ ها:
 
 
 
  نظرات

بدون نظر