امام علی علیه السلام : آن كه تقوا پيشه كند، سختى ها از او دورى گزيند. (نهج البلاغه)
حدیث

داستان “چند روایت از بازگشت پدر" در نشست محفل داستان خوانش شد

| اندازه قلم     
 
 
ارسال ایمیل print
داستان “چند روایت از بازگشت پدر در نشست محفل داستان خوانش شد

محمدرضا گودرزی مدرس کارگاه " محفل داستان " کتابخانه گلستان گفت : داستان “چند روایت از بازگشت پدر" نوشته گاربه داستانی با محوریت جنگ است . که در آن پیامدهای جنگ را تعریف می کند .


به گزارش روابط عمومی مراکز فرهنگی هنری منطقه 8 و فرهنگسرای گلستان ؛ برنامه " محفل داستان " کارگاه داستان نویسی با حضور محمدرضا گودرزی وجمعی از علاقمندان به ادبیات داستانی برگزار شد.
این کارگاه عصر روز سه شنبه 25 اردیبهشت ماه درکتابخانه گلستان با هدف آموزش و تربیت علاقمندان به نوشتن داستان ، آموزش مباحث نظری، ایجاد فرصت برای علاقمندان به نقد و آموزش نقد و درست خواندن داستان به روش سنجیده وعلمی برگزار شد.
درابتدای شروع جلسه تعدادی مخاطبان داستانهای خودرا خواندند وسایرمخاطبان وکارشناس برنامه نظرات خودرا درباره داستان ها مطرح نمودند.
در ادامه داستان " “چند روایت از بازگشت پدر" " نوشته هوریا گاربه خوانده شد و حضار درباره آن نظر دادند.
سپس مدرس کارگاه درباره این داستان گفت : این داستان از 9 صحنه یا ایپزود تشکیل شده است و مرکز آن ، نشان دادن تفاوت نظر افراد در برخورد با مسائل مختلف است.محورهمه آنها جنگ است ، اما تعریف آن از جنگ متفاوت و متکثر است ودر نهایت نشان می دهد که جنگ هیچ گاه انسانها را رها نمی کند.
سپس تمرینی داستانی در کارگاه داده شد تا هنرجویان بیاموزند. چرا زمان و راوی در داستان تغییر نمی کند.بعد پنج داستان از ایوان مازورسکی خوانده شد که کوتاه و طنز آلوده بودند.هنر جویان درباره آن نظردادندو همه از طنز آن استقبال کردند.
سپس مدرس کارگاه گفت: این داستانها دست انداختن شیوه های کلاسیک داستان نویسی است و نویسنده میان گزارش واقعیت و روایت داستانی تفاوت قائل است
در دنباله بحث ویژگی رمانهای عامه پسند ، مدرس کارگاه گفت:این داستانها تقابل فقر وثروت /عقل و عشق/و قدرت و بی قدرتی را می پذیرند و آنها را ابدی وازلی می دانند.ویژگی بعد این است که این رمانها به شکلی سطحی به مشکلات روزمره ی مردم اشاره می کنند،اما شخصیت ها برخوردی فعالانه و عاقلانه به مسائل اجتماعی ندارد و همه چیز در نهایت ، در حوزه ی خصوصی حل وفصل می شود.ویژگی بعدی استفاده از روان شناسی عامیانه در وصف حالت های افراد است تا خواننده با آنها همزاد پنداری کند.ویژگی بعد این است که در مسائل عاطفی مورد اختلاف جوانان و اولیا،ابتدا از چوانان طرفداری می کند اما درنهایت ، حق را به نسل قبا می دهدچرا که تجربه ی زندگی آنها بیشتر است.ویژگی بعد پایان خوش این رمانهاست که به نوعی کارکرد جبران روانی برای ناتوانی عملی اکثر خوانندگان دارد تا آنهادر رویا همه چیز را حل شده فرض کنند.
پرسش وپاسخ بخش پایانی این برنامه بود.
 

>دسته بندی:آخرین اخبار, شعر و ادبیات, خبر مهم, اخبار فرهنگسراها, خبر بسیار مهم
تعداد بازدید 20 مرتبه امتیاز : rating
تگ ها:
 
 
 
  نظرات

بدون نظر