امام علی علیه السلام : آن كه تقوا پيشه كند، سختى ها از او دورى گزيند. (نهج البلاغه)
حدیث

رضا فدایی : رهایی، ویژگی بارز آثار « استاد علی اکبرپور» است

| اندازه قلم     
 
 
ارسال ایمیل print
رضا فدایی : رهایی، ویژگی بارز آثار « استاد علی اکبرپور» است

برنامه «خنیاگران سرزمین مادری» با رویکرد موسیقی شناسی گیلان با تجلیل از استاد علی اکبرپور در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای ارسباران، سومین برنامه «خنیاگران سرزمین مادری» با هدف شناخت و بررسی موسیقی گیلان با حضور اساتید برجسته موسیقی کشور با تجلیل از استاد علی اکبرپور پیشکسوت موسیقی گیلان عصر پنج شنبه 15 شهریور در فرهنگسرای ارسباران برگزارشد.


رضا فدایی مدرس و پژوهشگر موسیقی استاد علی اکبرپور را از نخستین آهنگسازان موسیقی معاصر دانست. وی اظهارداشت: علی اکبرپور فارغ التحصیلان دانشگاه موسیقی است و رهایی و آزاد بودن از ویژگی آثار این استاد است. وی افتخار دارد مرتضی خان موسیقی ایران وی را بتهوون موسیقی ایران لقب داده است.


اجرای موسیقی شرق گیلان توسط گروه دیلمون با هنرمندی صفر علی رمضانی و محمود فرخی نژاد و موسیقی تالشی توسط گروه آرمین فریدی بخش دیگر این برنامه بود .


علی اکبرپور آهنگساز، رهبر اکستر و نوازنده ویلن، زاده ۹ فروردین ۱۳۱۳ در محله «سیاه اسطلخ» حوالی خشکبیجار گیلان است. وی تحصیلات ابتدایی خود را در شهر رشت گذراند و از سن نوجوانی در رادیو «بی‌سیم» رشت به اجرای ویلن پرداخت.  


استاد اکبرپور نزد اساتیدی چون کیهان دیوان‌ بیگی و رکن ‌الدین نژند بهره‌ برد و آثار فاخری به عنوان آهنگساز، رهبر ارکستر و نوازنده با غلامحسین بنان، ناصر مسعودی، فریدون پوررضا ، بیش از ۵۰۰ ترانه و قطعه باکلام و ده‌ها قطعه بی‌کلام از وی به یادگار مانده است.


محسن سلیمانی رئیس فرهنگ سرای ارسباران و دبیر مجموعه «همایش های خنیاگران سرزمین مادری» با تاکید براینکه موسیقی محلی دریچه ای برای شناخت فرهنگ اقوام است گفت: ساکنان کلان شهرهای کشور بالاخص تهرانی ها  به دلیل حضور اقوام مختلف در آنجا باید به تمام اقوام کشور توجه خاص داشته باشند.


سلیمانی هدف از اجرای برنامه خنیاگران سرزمین مادری را  مطالعه موسیقی اقوام در بافت فرهنگی اجتماعی آن دانست و اظهارکرد: در شکل گیری این برنامه با دو مقوله قوم و فرهنگ مواجه‌ هستیم که در بطن آن پدیده‌ای به نام موسیقی جلوه گر است و هر قومی ویژگی‌های فرهنگی خاصی مثل زبان، آیین، رسوم، موسیقی و ابزارهای موسیقیایی خودش را دارد. همانطور که موسیقی اقوام شناخت موسیقی توام با فرهنگ آن قوم را شامل می شود.

سلیمانی توجه به فرهنگ اقوام کشور در برنامه های پایتخت را حایز اهمیت دانست که با توجه به مندرج بودن فرهنگ و مولفه های شاخص آن در هنر موسیقی برای تبیین آن به جامعه موجب شد به قوم شناسی موسیقی در برنامه های فرهنگی نگاه پررنگ تری داشته باشیم .
سلیمانی یادآورشد: موسیقی شناسی قومی بر اساس پژوهش و سخنرانی ، اجرای برنامه و ارایه فعالیت جوانان اقوام مختلف در عرصه موسیقی ، تجلیل از بزرگان و مفاخر موسیقی اقوام را از رویکردهای برنامه «خنیاگران سرزمین مادری» عنوان کرد.
برنامه «خنیاگران سرزمین مادری» به همت فرهنگ سرای ارسباران با محوریت موسیقی‌شناسی اقوام ایرانی از سال ۱۳۹۵ تاکنون با موسیقی شناسی  اقوام خطه لرستان و خراسان برگزارشده است .                                                   

>دسته بندی:آخرین اخبار
تعداد بازدید 47 مرتبه امتیاز : rating
تگ ها:
 
 
 
  نظرات

بدون نظر